Zgłoś swój udział w Programie "Opieka wytchnieniowa" na rok 2025.
Osoby zainteresowane udziałem w Programie "Opieka wytchnieniowa" - dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025 proszone są o kontakt z pracownikami socjalnymi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Klembowie (29) 753-88-23/24 w terminie do 22.11.2024 r.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło nabór wniosków w ramach prgramu "Opieka wytchnieniowa" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025. Gmina Klembów po raz kolejny zamierza aplikować o środki przewidziane w ramach programu. Zgłoszenia osób zainteresowanych tą formą wsparcia umożliwią nam właściwe oszacowanie potrzeb i złożenie odpowiedniego wniosku.
Celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
- dziećmi od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub
- osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:
- orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
- orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44, z późn. zm.)
Usługa opieki wytchnieniowej ma na celu czasowe odciążenie od codziennych obowiązków łączących sie ze sprawowaniem opieki, zapewnienie czasu na odpoczynek i regerację, jak również na załatwienie niezbednych spraw życiowych.
Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy członkowie rodzin lub opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.
Przyznając usługę opieki wytchnieniowej w pierwszej kolejności uwzględnia się potrzeby członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą z niepełnosprawnością, która stale przebywa w domu i nie korzysta np. z ośrodka wsparcia, z placówek pobytu całodobowego, ze środowiskowego domu samopomocy, z dziennego domu pomocy, z warsztatu terapii zajęciowej lub niezatrudnionych, uczących się lub studiujących.
Przyznając usługi opieki wytchnieniowej bierze się pod uwagę stan zdrowia i sytuację życiową uczestników Programu oraz osób z niepełnosprawnościami.
W ramach Programu ustalone zostały nastepujące limity:
- limit 240 godzin dla usługi opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu dziennego;
- limit 14 dni dla usługi opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu całodobowego.
Uczestnik Programu, któremu przyznano pomoc w postaci usługi opieki wytchnieniowej nie ponosi odpłatności za usługę przyznaną w ramach Programu.
Ze szczegółami Programu można zapoznać się na stronie: