Zgodnie z art.17 ust.2 pkt 3a ustawy o pomocy społecznej do zadań własnych gminy należy realizacja projektów socjalnych, które odpowiadają na potrzeby lokalnej społeczności. W oparciu o zdiagnozowane potrzeby - w ramach integracji i aktywizacji grup społecznych - GOPS w roku 2017 zrealizował dwa projekty socjalne. Pierwszy z nich skierowany był do rodziców wychowujących małoletnie dzieci, drugi zaś do seniorów. Obydwa projekty wpisują się w Strategię Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Klembów na lata 2014-2020.
Projekt socjalny „Świadomy rodzic”
W okresie od 09.06.2017 r. do 08.09.2017 r. zrealizowany został projekt socjalny pt.„Świadomy rodzic”. W projekcie uczestniczyło 15 osób (rodziców) oraz 20 dzieci. Projekt wpisywał się w zadania podejmowane w ramach Gminnego Programu Wspierania Rodziny cel szczegółowy 3 zadanie 2 – podnoszenie kompetencji rodziców w zakresie pełnienia funkcji opiekuńczo-wychowawczych.
Projekt miał na celu uwrażliwienie rodziców na potrzeby dzieci, zapoznać z etapami rozwoju dziecka, uświadomić przyczyny i skutki ich zachowań, omówić problemy szkolne. Rodzice mieli możliwość przekonania się, że nie należy mieć żadnych obaw przed szukaniem wsparcia u osób i w instytucjach działających na rzecz dziecka. Często bowiem zdarza się, że wstydzimy się mówić o problemach wychowawczych, czy rozwojowych, wstydzimy się pytać o radę specjalistów lub nawet nie uświadamiamy sobie powagi danego problemu. Obawiamy się często reakcji środowiska.
Ze względu na małą dostępność na terenach wiejskich specjalistycznego wsparcia GOPS w Klembowie wyszedł z inicjatywą, aby zwiększać świadomość rodziców nie tylko o prawach ale przede wszystkim o obowiązkach rodzicielskich. Do projektu rekrutowanych zostało 15 osób (kobiet), które uczestniczyły w cotygodniowych zajęciach (8 spotkań). Uczestniczki projektu wykazały się dużym zaangażowaniem, chęcią zdobycia nowych i cennych wskazówek wychowawczych oraz rozwojowych, których wcześniej nie miały możliwości zgłębić. Dodatkowo wspólnie z dziećmi miały możliwość uczestniczenia w zajęciach integracyjnych.
W ramach projektu „Świadomy rodzic” zrealizowane zostały następujące zajęcia: warsztaty z psychologii rozwojowej wraz z omówieniem problemów z zakresu edukacji szkolnej, warsztaty z rozwoju zmysłów i odruchów, warsztaty z psychobiologii, warsztaty integracyjne, a także jednodniowe warsztaty z pierwszej pomocy przedmedycznej. Ze względu na rozległy teren gminy, a także ograniczone połączenia transportu publicznego, uczestniczkom projektu zapewniony został dojazd na zajęcia.
Zajęcia odbywały się w udostępnionej przez Gminny Ośrodek Kultury w Klembowie sali świetlicowej w Pasku. W trakcie zajęć realizowanych przez rodziców dzieci miały możliwość uczestniczenia w seansach filmowych w Kinie za Rogiem.
Projekt socjalny „Aktywny senior II”
W okresie od 02.10.2017 r. do 08.12.2017 r. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Klembowie realizował projekt socjalny pt. „Aktywny senior II”. W projekcie uczestniczyły 22 osoby (w wieku 60+).
W czasie realizacji projektu seniorzy spotykali się raz w tygodniu w świetlicy w Pasku (Filia GOK Klembów). Uczestniczyli między innymi w warsztatach psychoedukacyjnych, na których poruszana była tematyka dotycząca: sposobów poprawy jakości życia, polepszenia samopoczucia, relacji z rodziną i środowiskiem, przyczyn występowania chorób i spadku samooceny w jesieni życia. Ciekawym i nowym doświadczeniem były zajęcia integracyjne mające charakter gawęd radiowych prowadzone przez wieloletniego dziennikarza Polskiego Radia, mieszkańca naszej gminy. Zajęcia miały na celu spotkanie z kulturą, pogłębienie wiedzy na temat muzyki z lat młodości seniorów, muzyki polskiej i zagranicznej. Podczas spotkań prowadzący przekazywał ciekawe informacje o wykonawcach, czasie i okolicznościach powstania danego utworu, prowadzona była wymiana własnych doświadczeń i upodobań kulturalnych. Seniorzy mieli również okazję spotkania z policjantem - dzielnicowym z Komisariatu Policji w Tłuszczu, który przedstawił zasady zachowywania bezpieczeństwa w celu ochrony siebie, jak i swojego majątku.
Jak zawsze bardzo duże znaczenie dla seniorów miało zapewnienie dojazdu na zajęcia. Osoby starsze często nie posiadają własnego środka transportu i kwestia dojazdu jest jedną z głównych barier w aktywności społecznej. Zapewnienie transportu pozwala osobom starszym, niezależnie od miejsca zamieszkania i stanu sprawności fizycznej uczestniczyć w zajęciach integracyjnych.
Projekt spotkał się z pozytywnym odbiorem ze strony seniorów, gdyż dzięki zapewnionemu transportowi mogli aktywnie uczestniczyć w zajęciach, wymieniać swoje doświadczenia i pogłębić wiedzę. Projekt był odpowiedzią na zgłaszane potrzeby przez mieszkańców gminy.