Świadomi swoich praw i obowiązków…
Zgodnie z założeniami polityki społecznej działania podejmowane w zakresie pomocy społecznej mają przeciwdziałać negatywnym zjawiskom i odpowiadać na lokalne potrzeby.
Coraz częściej pracownicy socjalni GOPS Klembów spotykają się ze zjawiskiem przemocy w rodzinie, uzależnieniami, czy nawarstwiającymi się problemami wychowawczymi. Ze względu na istniejące nadal w świadomości społeczeństwa obawy przed mówieniem o swoich problemach i zgłaszaniem się po pomoc utrudniona jest praca socjalna. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do korzystania ze wsparcia specjalistów, wstydzimy się naszych problemów. Często zwracamy się po pomoc, gdy sytuacja jest już dramatyczna. Nie uświadamiamy sobie (lub nie chcemy), że jako rodzice musimy zapewnić dzieciom właściwą opiekę, bezpieczeństwo, okazywać szacunek, aby czuło się akceptowane i wartościowe. To jakie zapewnimy podstawy młodemu człowiekowi, jakie przekażemy mu wzorce, zaowocuje w jego dorosłym życiu. Nieprawidłowe wychowanie często nie wiąże się ze złą wolą rodziców, ale z brakiem potrzebnych umiejętności. Rola rodziny nie polega jedynie na ochranianiu i zaspokajaniu podstawowych potrzeb dziecka, ale na rozwijaniu jego osobowości i wspieraniu aktywności w poznawaniu świata.
W celu kompleksowego wsparcia rodzin w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Klembowie w miesiącach od lipca do września br. realizowany jest projekt socjalny pod nazwą „Świadomy rodzic II”. Uczestnikami projektu są osoby objęte pracą socjalną w GOPS Klembów. W ramach projektu przeprowadzone zostaną następujące działania: szkolenie i warsztaty z przeciwdziałania przemocy i uzależnień, warsztaty umiejętności wychowawczych, warsztaty socjoterapeutyczne, warsztaty integracyjne, a także jednodniowe warsztaty z pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia te z pewnością przyczynią się do podniesienia świadomości rodziców, nie tylko w zakresie swoich praw i możliwości, ale przede wszystkim, w zakresie obowiązków związanych z rodzicielstwem.
Zachęcamy wszystkie osoby, które borykają się z problemami rodzinnymi do korzystania ze specjalistycznego wsparcia, reagowania jak najwcześniej i zgłaszania się do instytucji do tego powołanych.
Agnieszka Gietka-Barańska